Folklorní soubor Pramínek
Soubor Pramínek je součástí tanečního oboru ZUŠ v Černošicích. Jako soubor s vlastní muzikou vznikl v roce 1999 pod vedením Mgr. Marcely Látalové. V roce 2023 převzala soubor dlouholetá žačka paní Látalové Mgr. BcA. Magdaléna Chrpová (Voldřichová).
- Cílem naší snahy je zanechat dětem jejich přirozenost.
- Téměř každým rokem pořádáme pro děti Letní tvůrčí dílnu v Bechyni. Jde o krásné letní setkání plné práce v prostorách středověkého kláštera s velkou zahradou.
- Město Černošice reprezentujeme na různých festivalech, přehlídkách v ČR i partnerských městech v zahraničí.
Vystoupení na festivalech i přehlídkách jsou pro děti významná, ne však prvořadá. Potlesk rychle odezní, ale prožitek radosti, spontánnost i tvořivosti dětí je pro nás cestou poznání. Tou se vracíme ke svým dávno ztraceným kořenům, které jsou zásadní a doufáme, že zůstanou v dětech natrvalo. Když se to podaří, považujeme to za největší událost a úspěch.
Pramínek má tři věkové skupiny, od šestiletých dětí až po dospělé, které spolu vzájemně spolupracují. Vzhledem k tomu, že se v taneční výuce prolínají různé techniky i pohledy na práci s dětmi a na svět kolem nás, odpovídá tomu i netradiční styl práce.
Cílem naší snahy je zanechat dětem jejich přirozenost. Nenásilně je kultivovat a zároveň je dovést i k vlastní tvorbě, která vychází z jejich prožitku. Snažíme se v nich probouzet vztah k našemu kraji, s jeho zvyklostmi a maličkostmi všedního dne jednak během celého roku, ale i při vystoupeních.
Čerpáme materiál především z oblast středních Čech, ale nezaměřujeme se pouze na tento region. Při výběru materiálu přihlížíme k věku dětí, k jejich schopnostem pěveckým i tanečním. Bývají to tematická pásma a pro menší dětské hry, říkadla a zvyky.
K lidovému tanci a hudbě neodlučitelně patří i odpovídající ošacení, a to ať už stylizované či nápodoba originálu. Proto již od začátku působení souboru spolupracujeme s paní Evou Walterovou, se kterou konzultujeme jak výběr materiálů, tak celkovou podobu krojů. U pásem zaměřených na konkrétní oblast se snažíme co nejvíce přiblížit tamnímu stylu oblékání, u stylizovaných pásem vycházíme především z funkčnosti oděvu a jeho souvislosti s konkrétní hudbou, tancem a námětem. Pramínek tedy můžete vidět ve středočeských, valašských nebo horáckých krojích, ale i v obyčejných kanafasových.
Soubor je financován z rozpočtu Základní umělecké školy Černošice a sponzorských darů.
Je zaštítěn zapsaným spolkem Rodiče dětem - Černošice, z.s. a ZUŠ Černošice.